MENU

MONIKA BURDACH

Z MIŁOŚCIĄ DO JOGI I NATURY

Mam na imię Monika, a moim domem jest Toruń. Pierwszy raz zetknęłam się z jogą 13 lat temu na pierwszym roku studiów pedagogicznych, jednak nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Nie zaiskrzyło i rozstałyśmy się na jakiś czas. W tamtym okresie dużo podróżowałam, eksplorowałam, szukając siebie i swojego miejsca na ziemi. Dopiero kiedy zamieszkałam w Miami, moja jogowa przygoda zaczęła nabierać rozpędu. To właśnie tam, odkryłam jej niezliczone formy i początkowo uznałam ją za świetny rodzaj treningu fizycznego. Jednak im dłużej chodziłam na zajęcia, tym mocniej czułam, że jest w tym wszystkim jakiś głębszy sens.

Z czasem diametralnie zmieniało się moje podejście i nastawienie do praktyki. To, że w końcu dotknęłam w skłonie palcami do podłogi, zeszło na drugi plan. Zauważyłam, że wcale nie muszę więcej, szybciej, mocniej, lepiej, za to poczułam ulgę, rozluźnienie i oddech wypełniający każdą komórkę mojego ciała. Wtedy zrozumiałam, że właśnie to poczucie połączenia i jedności ze sobą, jest esencją jogi i drogą, którą chcę podążać. Po roku od tego pomysłu, stałam z plecakiem i matą na lotnisku w Mumbaju. Udałam się do miasteczka Mysore, miejsca wręcz mistycznego, wypełnionego tradycją i miłością do jogi. Bo gdzie indziej jak nie w Indiach uczyć się i zgłębiać jej tajniki. W 2015 r. ukończyłam kurs dla nauczycieli w renomowanej szkole YogaDarshanam, uznawany przez międzynarodową organizację Yoga Alliance USA, który uprawnia mnie do nauczania w każdym zakątku świata. Podczas treningu praktykowaliśmy w takich stylach jak Vinyasa, Ashtanga, Hatha joga, joga terapeutyczna i dla kobiet w ciąży. Głęboko weszliśmy w filozofię, medytację oraz techniki oddechowe. Tak rozpoczęła się moja przygoda nauczyciela, która trwa do dziś. W międzyczasie uczyłam przez 8 miesięcy w Grecji, gdzie zrobiłam kolejny kurs Integral Jogi, a teraz wracam tam co roku by uczyć i asystować podczas treningów dla nauczycieli. Moje dotychczasowe działania jako nauczyciel, obejmowały zajęcia stałe, warsztaty, treningi dla nauczycieli, wyjazdy ściśle związane z jogą w USA, Grecji, Hiszpanii oraz przede wszystkim w mojej ukochanej Polsce.

Podczas zajęć dzielę się z moimi uczniami zdobytym doświadczeniem, aby mogli odnaleźć swoją własną jogową ścieżkę. Moim celem jako nauczyciel, jest pokazanie, że praktyka to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale przede wszystkim sposób w jaki postrzegamy siebie i otaczającą nas rzeczywistość.

Nie skupiam się tylko na fizycznym aspekcie, choć intensywne, płynne sekwencje w rytm oddechu są bardzo ważnym elementem moich zajęć. Świadomość ciała idzie w parze z mocnym umysłem. Pragnę, aby każdy miał możliwość wejść w jogę jak najgłębiej, tak by mógł czerpać z niej, to co najcenniejsze. Dlatego tak dużą wagę przywiązuję do nauki kontroli oddechu. „Przejmując kontrolę nad swoim oddechem, przejmujesz kontrolę nad swoimi emocjami”.

Tak rozumiana joga staje się bardzo intuicyjna. To powrót do natury, powrót w głąb siebie. Praktyka staje się swego rodzaju terapią, pozwalając dokopać się do najgłębiej ukrytych zakamarków. Dzięki koncentracji i uważności na macie, rozwijamy nie tylko empatię i szacunek wobec siebie, ale również poskramiamy ego, dzięki czemu stajemy się w pełni świadomą i równą częścią otaczającego nas świata. Praktyka uczy akceptacji, miłości i pełnego poznania siebie, a jeśli tylko chcesz, pomoże zmienić twoje i nasze wspólne życie na lepsze.

x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.